Keskustelu

Hakomaja.net

Tervetuloa, Vieras
 • Sivu:
 • 1

AIHE: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa

UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 17.02.2012 11:44 #1


 • Viestejä:2 Vastaanotettu kiitos 6
 • Joni hahmo
 • Joni
 • POISSA
Moi!

Uskontojen uhrien tuki UUT ry:n toiminta on hieman laajenemassa, olemme saaneet toiminnallemme rahoitusta Raha-automaattiyhdistykseltä. Minä olen aloittanut yhdistyksen historian ensimmäisenä kokoaikaisesti palkattuna työntekijänä. Nimeni on Joni ja joitain teistä olen tavannutkin UUT:n tilaisuuksissa.

Muitakin UUT:n toimijoita kirjoittelee tällä palstalla, he voivat vaikka ilmiantaa itsensä niin halutessaan, tai ovat varmaan jo tehneetkin sen.

UUT:lla on tähän asti ollut toimintaa pääasiassa Helsingissä, Turussa ja Tampereella. Saamme nyt näille paikkakunnille hieman lisää toimintaa. Voisimme myös laajentaa vertaistukiryhmien tapaamisia ja muuta toimintaa uusille paikkakunnille. Listalla ensimmäisinä olisivat varmaankin Oulu ja Jyväskylä. Myös vaikkapa Joensuu tai Rovaniemi voisivat tulla kysymykseen.

Jos olet kiinnostunut osallistumaan toimintaamme ehdotan, että teet näin:

1) Keskustele tässä viestiketjussa UUT:n (tulevasta) toiminnasta.

2) Seuraa UUT:n toimintaa tilaamalla itsellesi tiedotteemme jättämällä sähköpostiosoitteesi sivuiltamme löytyvään laatikkoon (www.uut.fi)

3) Liity UUT:n jäseneksi: http://www.uskontojenuhrientuki.fi/uut-ry/liity-jaseneksi

Jäsenenä tuet toimintaamme, pääset vaikuttamaan siihen ja saat jäsenetuja.

4) Tule UUT:n järjestämiin tapahtumiin.

5) Tarjoudu avuksi, ehdota mitä voisit tehdä yhdistyksemme päämäärien hyväksi. Tietoa päämääristämme ja yhteystietomme löytyvät täältä: www.uut.fi

Tästä se lähtee!
Viimeksi muokattu: 17.02.2012 11:47 : Joni. Syy: yks pieni lisäys
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.
Seuraavat käyttäjät tykkäävät tästä: Admata, saaraleena, tap, gepardi, Rulla,

Vs: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 17.02.2012 14:01 #2


 • Viestejä:458 Vastaanotettu kiitos 87
 • gepardi hahmo
 • gepardi
 • POISSA
Esimerkiksi:

Olisiko Helsingissä riittävästi väkeä suljettuun vl-vertaisryhmään, jos sellainen järjestettäisiin?
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 17.02.2012 18:20 #3


 • Viestejä:324 Vastaanotettu kiitos 9
 • Hannes hahmo
 • Hannes
 • POISSA
UUT on hyvä järjestö. Itsekin otin aikoinani yhteyttä yhdistykseen. Silloin yhdistykseen kuului vielä sen perustaneisiin jäseniin kuuluva Terttu Forssell. Vieläkö hän on mukana? En saanut sellaista tukea, jota olisin asiassani tarvinnut. Sain kuitenkin itselleni henkistä tukea ja ennen kaikkea ymmärrystä. Huomasin, etten ole suinkaan ainoa. Huomasin, että samoja menettelytapoja ovat muutkin joutuneet kärsimään eri hengellisissä uskon suunnissa. Autoin (niín uskon) joitain henkilöitä, jotka UUT:n kautta olivat saaneet yhteystietoni...
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 18.02.2012 09:25 #4


 • Viestejä:2 Vastaanotettu kiitos 6
 • Joni hahmo
 • Joni
 • POISSA
Terttu Forsell on nyt 70-vuotiaana edelleen mukana UUT:n toiminnassa siten, että hän vastaa Tampereen puhelimeemme ja on jutellut tuhansien ihmisten kanssa vuosien varrella.

Suljettu VL-ryhmä, ehkä tuota termiä voisi vielä harkita, mutta yks mahis olisi perustaa joku oma tukiryhmä vanhoillislestadiolaisille. Toiminnan tarkempaa sisältöä pitäisi miettiä yhdessä.

Yksi UUT:n tarjoama mahdollisuus on tarjota näkökulmaa siihen, että on monia uskonnollisia ryhmiä, joiden toiminnassa on hyvin samankaltaisia piirteitä ja joista irtautuminen on myös samankaltainen prosessi. Ja että ihmiset voivat oppia toisiltaan ja saada tukea toistensa kokemuksista.

UUT tarjoaa myös kanavan tiedottaa uskontoon liittyvistä ongelmallisista ilmiöistä. Meihin otetaan usein yhteyttä silloin kun halutaan tietää jotain uskontojen varjopuolista.
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 18.02.2012 11:14 #5


 • Viestejä:458 Vastaanotettu kiitos 87
 • gepardi hahmo
 • gepardi
 • POISSA
Joni kirjoitti:
Yksi UUT:n tarjoama mahdollisuus on tarjota näkökulmaa siihen, että on monia uskonnollisia ryhmiä, joiden toiminnassa on hyvin samankaltaisia piirteitä ja joista irtautuminen on myös samankaltainen prosessi. Ja että ihmiset voivat oppia toisiltaan ja saada tukea toistensa kokemuksista.
Tämä on se puoli uskonnollisten yhteisöjen piirteistä, jota esimerkiksi - jos nyt pitäydytään tällä palstalla tutussa teemassa - lähtöään pohtivan tai jo liikkeestä irrottautuneen lestadiolaisen voi olla joskus kai vaikea ymmärtää. Loppujen lopuksi monet uskonnolliset liikkeet ovat hyvin samankaltaisia. Muistan, etten itse asiaa aluksi todellakaan hahmottanut. Sitä kai kuvitteli, ainakin hieman, että vanhoillislestadiolaisuudessa todella olisi jotain erityistä.

Esimerkki: muokkasin joskus paria ex-jt:n kirjoittamaa kirjoitusta joitakin sanoja vaihtamalla kuvaamaan enemmän myös vl-liikettä. Tekstit ovat täällä Hakomajassa: Mikä pitää mukana? ja Rakkaudellisuus.

Toki muista yhteisöistä irrottautuneiden ihmisten kanssa ei ole samoja yhteisiä tuttuja, mutta toisaalta: maailmankuvaansa voi olla ihan hyvä laajentaa tälläkin tavalla.
Viimeksi muokattu: 18.02.2012 11:14 : gepardi.
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 21.02.2013 16:05 #6


 • Viestejä:378 Vastaanotettu kiitos 22
 • saaraleena hahmo
 • saaraleena
 • POISSA
Sattui silmään tällaista Uskontojen uhrien tuki UUT ry:n sivuilta:

"UUT:n Helsingin vertaistukiryhmä kokoontuu 6.3. klo 18 Töölön kirjaston Mika Waltari -salissa.

Yhteiskuntatieteiden tohtori Johanna Hurtig puhuu aiheesta ”Väkivaltakokemukset peilinä uskoon ja yhteisöllisyyteen.” Hurtig on tutkinut erityisesti vanhoillislestadiolaisten kokemuksia, mutta samankaltaiset mekanismit toimivat myös muiden uskonyhteisöjen kohdalla.

Tilaisuus on kaikille avoin. Tervetuloa!"

Asuisinpa Helsingissä ...
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 21.02.2013 16:20 #7


 • Viestejä:620 Vastaanotettu kiitos 44
 • Elämä kantaa kuin ilma siipien alla
 • TeeL hahmo
 • TeeL
 • POISSA
Saisikohan tuolta 6.3. pidettävästä tapahtumasta jotain myös yleiseen jakeluun? Ainakin Hurtigin alustus olisi kiva saada lukea tai kuunnella netin kautta.

Ehdotus UUT ry:n toiminnan laajentamiseksi: videotaltioinnin ottaminen työvälineeksi alustuksista, seminaareista, luennoista, jotka UUT ry:n aihealueeseen liittyy. Nykyteknologialla lienee varsin kohtuuhintaista laitteiston osalta.

Jos visiointia hieman jatkaa, niin olisihan se kiva päästä joskus osallistumaan myös etänä kokoontumisten keskusteluihin, eli tiedonvälitys toimisi nettiyhteydellä molempiin suuntiin.


Omia kokemuksia yhteiseksi hyödyksi. Toisten kokemuksia omaksi hyödyksi.
Viimeksi muokattu: 21.02.2013 16:43 : TeeL.
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 04.03.2013 09:23 #8


 • Viestejä:1
 • Joni hahmo
 • Joni
 • POISSA
Videointi on hyvä idea! Tähän hätään sitä ei ehkä ehditä järkkäämään, mutta harkitaan asiaa.

Te jotka asutte Helsingissä tai lähistöllä, olis kiva jos saatais iso yleisö Hurtigille. Samalla tarjoutuu tilaisuus keskustella UUT:n toiminnasta ja miten se voisi palvella paremmin entisiä ja nykyisiäkin vanhoillislestadiolaisia.

Tähän ketjuun voi ilmoittautua, jos olet tulossa paikalle.
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 04.03.2013 23:15 #9


 • Viestejä:2075 Vastaanotettu kiitos 122
 • Satyagraha, pyrkimys totuuteen.
 • Admata hahmo
 • Admata
 • POISSA
Joni kirjoitti:
Tähän ketjuun voi ilmoittautua, jos olet tulossa paikalle.
Tulossa ollaan - jos Luoja suo (pakollinen Kaanankielinen lisäys).
Jumala ymmärtää ja ellei ymmärrä, niin hän ei ole Jumala, eikä meillä ole mitään pelättävää.
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

UUT:n toimintaa tulevaisuudessa 06.03.2013 21:57 #10


 • Viestejä:2075 Vastaanotettu kiitos 122
 • Satyagraha, pyrkimys totuuteen.
 • Admata hahmo
 • Admata
 • POISSA
Hurtigin luento oli todella hyvä. Hän avasi hyvin vanhoillislestadiolaisen uskonyhteisön rakenteellista väkivaltaa todella monella tasolla. En valitettavasti kuulunut niihin fiksuihin, jotka olisivat tehneet muistiinpanoja, mutta vähän raapaisua ulkomuistista.

Yllätys oli, että Hurtigin tutkimuksissa oli otannasta yhtenä väkivallan muotona paljastunut nimenomaan äitien lapsiinsa, varsinkin tyttöihin, kohdistama väkivalta. Tässä yhteydessä väkivallalla ei ollut minkäänlaista kasvatuksellista ulottuuutta.

Rakenteellisesti yhtenä väkivallan muotona voi nähdä myös suuret perheet - tai suurten perheiden mukanaan tuoman haavoittuvaisuuden. Kun lapsia on 15-20, niin se on sama kuin tarharyhmän tai koululuokan koko. Lapsia ohjataan joukkona: "pienet lapset", "isot lapset", "tytöt", "pojat". Lapsen tarvitsema yksilöllinen huolenpito jää helpsti olemattomaksi. Varsinkin tilanteissa, joissa toinen vanhempi on reissutyössä tai kokopäiväinen yrittäjä, jää ison perheen pyörittäminen yksin äitien varaan. Sitten kun lapsia sairastuu, joutuvat terveet tulemaan toimeen täysin keskenään ilman ainuttakaan "aikuista aikuista".

Henkinen-, hegellinen- ja seksuaalinen väkivalta olivat luonnollisesti oma lukunsa. Näistä on viime vuosina käyty laajaa keskustelua eri foorumeilla, mutta hyvin Hurtig osasi avata ja jäsennellä nekin - luonnollisti kun on asiaa paljon tutkinut.
Jumala ymmärtää ja ellei ymmärrä, niin hän ei ole Jumala, eikä meillä ole mitään pelättävää.
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.
Seuraavat käyttäjät tykkäävät tästä: TeeL
 • Sivu:
 • 1
Sivu luotiin ajassa: 0.134 sekuntia