Keskustelu

Hakomaja.net

Tervetuloa, Vieras
 • Sivu:
 • 1

AIHE: Rauhanyhdistys taitaa ylitää valtuutensa :)

Rauhanyhdistys taitaa ylitää valtuutensa :) 03.12.2012 11:58 #1


 • Viestejä:1641 Vastaanotettu kiitos 77
 • hyshys hahmo
 • hyshys
 • POISSA
www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/9889-ra...sala-vapautettu-hengellisista-tehtavista
- Meillä tässä on kyse opillisesta asiasta, ei me Espoossa millään toisella tavalla asioita tulkita kuin muuallakaan, hän sanoo.

Liukkosen mukaan Suomen Rauhanyhdistyksen Keskusyhdistyksestä (SRK) ei ole oltu yhteydessä Espoon yhdistykseen Hintsalan tapauksessa. Sen sijaan Liukkonen on keskustellut SRK:n johtokunnan jäsenen kanssa. Välittikö hän teille johtokunnan kannan?

- Ei, kyllä tässä on Espoon rauhanyhdistys toiminut ihan itsenäisesti, Liukkonen kertoo.

On mielenkiintoista se että SRK on vain maallinen organisaatio niin kuin sen jäsenyhdistykset ja kuitenkin he käyttävät hegellistä valtaa ja toimivat uskonpuhtauden vartijoina ajatuksin sanoin ja teoin.

Koska Espoon ry sääntöjä ei netistä ensihätään löydy lainataan Oulusta...
www.oulunrauhanyhdistys.fi/fi/yhdistys/yhdistyksen_saannot/
Jos jäsen on luopunut yhdistyksen katsantokannasta taikka ei noudata näitä sääntöjä tai yhdistyksen tahi johtokunnan päätöksiä taikka menettelyllään vaikeuttaa yhdistyksen tai SRK:n toimintaa, taikka muistutuksesta huolimatta on laiminlyönyt jäsenmaksunsa maksamisen muun syyn kuin todetun varattomuuden tähden, on johtokunnalla oikeus erottaa hänet yhdistyksestä. Ennen yhdistyksestä erottamista jäsenelle varataan tilaisuus antaa selitys asiassa.

Mitä eri yhdistysten sääntöjä on tullut luettua ne ovat samansuuntaisia ja saman sisältöisiä - säännöt antavat laajamittaisen mahdollisuuden hegelliseen valtaan ja sen käyttöön josta kukaan kuitenkaan ei halua vastuuta kantaa. Säänöissä kuitenkaan ei suoraan lue että johtokunnan tehtävä olisi valvoa uskonpuhtautta ja oppia näin kuitenkin käytönnössä tapahtuu. Olisi myös mukava tietää miksi juuri kyseinen tomikunta on määrätty vapautamaan puheenjohtaja tehtävästä. Onko kyse kuulaisuuden mitaamisesta?

Ajallinen yhdistys käytää iankaiksita valtaa vapautamalla ihmisen ei vain ajallisista tehtävistä vaan samalla kertaa sulkee ihmisen ulos - mitään tarmatiikaa tähän sinänsä ei liity - se vain on erikoista että kirkko sallii tämän kaikessa hiljaisuudessa. Kirkossa toimiva pappi ei ole kykeenävä toimimaan sen herätysliikeessä.
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: Rauhanyhdistys taitaa ylitää valtuutensa :) 08.12.2012 11:35 #2


 • Viestejä:45 Vastaanotettu kiitos 4
 • LiianKauan hahmo
 • LiianKauan
 • POISSA
Kannattaa kuitenkin muistaa, että luottamustehtävästä vapauttaminen ja yhdistyksestä erottaminen ovat kaksi eri asiaa. Erottamisperusteista (jälkimmäisestä) on myös käyty oikeutta, ja joissain tapauksissa käräjä- tai hovioikeustasolla katsottu erottaminen pätemättömäksi.
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.

Vs: Rauhanyhdistys taitaa ylitää valtuutensa :) 08.12.2012 19:42 #3


 • Viestejä:1641 Vastaanotettu kiitos 77
 • hyshys hahmo
 • hyshys
 • POISSA
No onkohan silä mitään väliä sinänsä - tämähän vain osoitaa ettei johtokunta ym ole vain maalinen organisaatio vaan vaalii ja valvoo opinpuhtautta. Mitä on väitety kautalijan ettei muka tehdä. Tässähän vain tulee näkyväksi se että monetkaan asiat eivät ole niin kuin niiden väitetään olevan ....
Käyttäjät eivät voi enää kirjoittaa viestejä.
 • Sivu:
 • 1
Sivu luotiin ajassa: 0.113 sekuntia